A A A

Ale co to takiego ta fotowoltaika i o co tak tu naprawdę chodzi?

 

Systemy i instalacje fotowoltaiczne są w Polsce coraz bardziej popularne, oprócz tego, że wytwarzają odnawialną energię słoneczną przez co przyczynają się do ochrony środowiska to dodatkowo znacząco obniżają koszty energii elektrycznej zużywanej w domowych gosodarstwach czy przedsiębiorstwach.

 

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki zajmująca się generowaniem z promieniowania słonecznego energii elektrycznej czyli inaczej wytwarzaniem prądu elektrycznego ze światła słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Światło słoneczne wytwarza energię elektryczną. Słowo "Photo" pochodzi z greki i oznacza światło, a słowo Volt to jednostka miary napięcia elektrycznego. Z tego połączenia powstała angielska nazwa "photovoltaic", na podstawie której w języku polskim poprawna nazwa tej dziedziny techniki to: fotowoltaika. Mamy więc rozwiązanie skąd taka nazwa.

Zjawisko fotowoltaiczne polega na tym, że w półprzewodniku powstaje siła elektromotoryczna. Co to oznacza? Najprościej rzecz ujmując, w jego wyniku energia słoneczna zostaje zamieniona na prąd stały, a dochodzi do tego w ogniwach fotowoltaicznych, z których składają się panele słoneczne.

Panele fotowoltaiczne służą do przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną. Ogniwo słoneczne to element półprzewodnikowy. Następuje w nim przemiana energii promieniowania światła słonecznego w energię elektryczną w następstwie zjawiska fotowoltaicznego. Promienie słoneczne padają na panele krzemowe, które je pochłaniają powodując ruch elektronów i wytwarzając dla nas prąd elektryczny z energii słonecznej.

diagram polish

Przekształcając promienie słoneczne w energię elektryczną, wykorzystujemy specjalną funkcję światła słonecznego.

Światło słoneczne składa się z niezliczonych maleńkich źródeł energii (fotonów). Kiedy uderzą w pewne substancje (takie jak krzem), uwalniają ujemnie naładowane elektrony. Następnie przesuwają się do torów. Dodatnio naładowane "dziury" przemieszczają się jednocześnie do styku z tyłu.

Ponieważ ładunki ujemne i dodatnie przyciągają się nawzajem, ale warstwa oddzielająca uniemożliwia bezpośrednie połączenie, elektrony muszą wykonać "obejście" przez podłączoną linię.

W tak prosty sposób tworzy to energię elektryczną.

Energia promieni słonecznych generuje prąd stały w ogniwach słonecznych. Przepływa do falownika. To urządzenie ma za zadanie przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny taki jak w sieci publicznej.

logo twojdach

wypozyczto

bus ocieplenia

logo